Bebeklerde Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bebeklerde Kansızlığa İyi Gelen Besinler, bebekler özellikle doğdukları andan itibaren ilk bir sene içerisinde oldukça hızlı gelişerek büyürler. Doğduğunda 3 kilo civarında olan bebek bir yaşına geldiği zaman yaklaşık olarak 9 ile 10 kilo arasında ağırlığa sahip olmaktadır. Bir yıl içinde bebeğin tam olarak üç kat büyümesi inanılmayacak derecede meydana gelen büyüme hızıdır. Doğduktan sonra ilk bir sene içinde %300 oranında büyüme gösteren bebek, ikinci sene %30 oranında büyüme hızı düşer. Bebeğin vücudundaki dokulara ihtiyacı olan oksijeni kırmızı olan kan hücreleri içerisindeki demir mineralleri mevcut olan hemoglobin molekülü taşımaktadır. Çoğunlukla kansız olan bebeklerin kandaki hemoglobin düzeyinde de düşüklükler meydana gelir. Bebek özellikle beslenirken yeterli oranda mineral ve demir almaz ise vücuttaki mevcut olan demirin büyük kısmını bünyelerinde taşıyan hemoglobin moleküllerine yeterli derecede ulaşmaz. Bebeğin vücudundaki bulunan kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan hemoglobin miktarında azalmalar görülebilir.

Bebeklerde Kansızlığa Hangi Besinler İyi Gelir, bebek doğduğundan itibaren ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütü ile beslenmelidir. Zaten bebeğin 3. Ayından itibaren demir desteği sağlanmaktadır. Eğer bebeğin anne sütü alımı yetersiz derecede ya da hiç anne sütü alamıyor ise özellikle demir içeren mamalar ile beslenmesine özen gösterilmelidir. Bebek 6 aynı bitirdikten sonra ek gıda alımına başlar. İlk başlarda bebek her türlü besin maddesini yeterli oranda tüketemez. Bu nedenle bebeğe hazırlanan çorbalar ya da diğer yemekler mutlaka demir içerikli besin maddeleri ile hazırlanmalıdır. Bebek bir yaşına geldiği zaman dişleri de çıktığı için yeşil yapraklı olan sebzeler, beyaz ve kırmızı et, baklağiller gibi besinler özellikle demir açısından oldukça zengin olan besin maddeleridir. Bu besinlerin dışında bebeğin demir alması için domates, limon, portakal gibi C vitamini barındıran gıdalar ile beslenmesi de kesinlikle unutulmamalıdır. Çünkü bebekler hem ihtiyaçlarına hem de yaşlarına göre beslenmeleri kansızlık problemini yaşamasını büyük ölçüde engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde Kansızlığa İyi Gelen Besinler, ilk başta anne sütü, kırmızı et, pekmez, balık, tavuk, bal kabağı, bezelye, susam, brokoli, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, mercimek, yumurtanın sarısı, kuru üzüm, tatlı patates, kuru erik, yer elması, badem, kuru kayısı, buğday kansızlığa iyi besin maddeleridir. Ayrıca hem yeşil hem de kırmızı lahana kansızlık rahatsızlığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Bunların dışında bebeğe şeftali, domates, avokado, kavun, muz, yeşil sebzeler, turunçgiller, elma, kivide demir emilimini arttıran besin ögeleridir. Kansızlığa iyi besinler arasında soğanda yer almaktadır, fakat kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır, zira bebekte gaz sorununa neden olabilir. Ancak bebeğinizin ay ve yaşına göre bu besin maddelerini uygun pişirme tekniği ile hazırlayarak bebeğinize güvenle yedirebilirsiniz. Çünkü bu besin maddeleri bebeğin sadece kansızlık ihtiyacını değil, aynı zamanda C vitamini, A vitamini ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Bebeklerde Kansızlığa İyi Gelen Besinler Yorumları

soru

Cansın

24 Ekim 2018 Çarşamba

Bebeğim 7 aylık ve yaklaşık 3 gündür kabızlık sorunu yaşıyor ve tuvaletini geç yapıyor. Kabız olduğunu biliyorum. Peki ne gibi besinler tüketerek bu sorunu tam olarak sonuna kadar çözebilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kansızlık Sırt Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Sırt Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Kansızlık Nefes Darlığı Yapar mı?

Kansızlık Çarpıntı Yapar mı?

Kansızlık Çarpıntı Yapar mı?

Güncel

Kansızlık Sinir Yapar mı?

Kansızlık Sinir Yapar mı?

Güncel

Kadınlarda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kansızlık Mide Bulantısı Yapar mı?

Kansızlık Mide Bulantısı Yapar mı?